IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Франция и Германия предлагат промени в някои антитръстови правила

Двете държави предлагат предвид да се взима в по-голяма степен конкуренцията на световно равнище, а не толкова на европейско

16:55 | 19.02.19 г.
<p>
	<em>Снимка: pixabay.com</em></p>

Снимка: pixabay.com

Франция и Германия предложиха днес на Европейския съвет - форума, представляващ правителствата на страните членки на ЕС, да получи правото да отменят някои антитръстови решения на Европейската комисия в определени "добре дефинирани случаи", предаде Ройтерс.

Берлин и Париж искат да бъдат преразгледани правилата за сливания след ветото, наложено от ЕС, на планираната сделка за сливането на бизнеса в железопътния транспорт на германската група Siemens и на френската Alstom. Целта на неразрешената сделка бе да се създаде европейски шампион в жп сектора, който да се конкурира с по-големите чуждестранни играчи.

Във френско-германското съвместно предложение, публикувано във вторник, двете държави също предлагат да бъдат актуализираните сегашните основни рамки за сливанията, като се вземе предвид в по-голяма степен конкуренцията на световно равнище, а не толкова на европейско.

По-рано днес германският канцлер Ангела Меркел, заяви, че на Европа може ѝ да се наложи да преосмисли правилата си за конкурентоспособността, ако иска да създаде компании, които да играят значителна роля на световната сцена.

Меркел отправи коментарите си на конференцията за дигиталния бизнес в Берлин две седмици, след като антитръстовите власти на ЕС блокираха сделката за създаването на гигант в сектора на оборудване за железопътния транспорт, който би могъл да се съревновава с Китай.

Сливането на Alstom и Siemens се разглеждаше като като възможност Европа да се подготви за разширяването на бизнеса в света на китайската железопътната корпорация CRRC.

Без да споменава пряко провалената сделка, Меркел каза, че позицията на ЕС за конкуренцията "буди у мен съмнение дали можем наистина да създаваме глобални играчи по този начин".

Тя добави, че за да се постигне това, би трябвало най-напред да има желание на европейско ниво да се промени законът за конкурентоспособността.

/БТА/

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:30 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още